Co to jest kolagen? 

Kolagen jest głównym komponentem strukturalnym skóry właściwej równocześnie stanowi on około 1/3 całkowitej masy białka w organizmie ludzkim.

Kolagen to także główne białko tkanki łącznej. Ma ono bardzo wysoką odporność na rozciąganie i stanowi główny składnik ścięgien. Jest obecny ponadto w więzadłach, chrząstkach, zębach, kościach, mięśniach i gałce ocznej.

Kolagen to białko włókniste, a dokładniej fibriodalne lub szkieletowe. Zawiera duże ilości glicyny i proliny oraz dwa aminokwasy hydroksyprolinę i hydroksylizynę. Aminokwasy te są formowane z proliny i lizyny w procesie enzymatycznym, która wymaga obecności witaminy C. Zablokowanie syntezy kolagenu spowodowane niewystarczającym stężeniem witaminy C w organizmie skutkuje chorobą zwaną szkorbutem, polegającą na uszkodzeniach skóry, błon śluzowych i wypadaniu zębów.
 

BUDOWA KOLAGENU

Bardzo charakterystyczną cechą kolagenu jest jego budowa.

Zbudowany jest on z trzech polipeptydowych łańcuchów zwiniętych w konformację helisową. Każdy z takich łańcuchów składa się z triad aminokwasów, których regularność i specyficzny układ powoduje, że trzy cząsteczki kolagenu ulegają skręceniu tworząc strukturę zwaną tropokolagenem. .Poprzez wiązanie hydrofobowe i wodorowe, a także oddziaływania elektrostatyczne struktura tropokolagenu uformowana zostaje w potrójną prawoskrętną helisę(superhelisę).


Dzięki unikalnej budowie potrójnej helisy, jej silnym wiązaniom aminokwasów włókna kolagenowe zachowują swoją giętkość i są równocześnie odporne na rozciąganie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KOLAGEN W NASZYM ORGANIZMIE
 

"...Kolagen jest wytwarzany przez organizm człowieka, ale niekiedy odbywa się to w niewystarczającym zakresie. Dzieje się tak z różnych powodów. Niedobory kolagenu są coraz bardziej widoczne wraz z wiekiem. Organizm produkuje naturalny kolagen w 100 proc. tylko do 25. roku życia. Później zaczyna tracić zdolność naturalnej odbudowy tego białka. Po ukończeniu 25–30 lat jego produkcja spada o 3 proc., a z upływem czasu nadal sukcesywnie maleje: w wieku 30–40 lat wytwarzamy go 15 proc. mniej niż w latach młodzieńczych. W przedziale 40–50 lat tracimy około 30 proc. tego cennego białka, a po 60. roku życia już prawie połowę – aż 45 proc. W wieku 70 lat organizm produkuje już 60 proc. mniej kolagenu, a w ciągu kolejnych 10 lat wytwarza go zaledwie 25 procent..."  Stach Antkowiak czasopismo Żyj Długo

Powyższe statystyki obrazują jak ważnym elementem jest uzupełnianie niedoborów kolagenu w celu zachowania młodego i zdrowego wyglądu. Sugerują również jak istotna jest suplementacja kolagenu bez względu na wiek. 


DLACZEGO WITAMINA C?

Do prawidłowej biosyntezy kolagenu niezbędna jest odpowiednia ilość witaminy C. Zapewnia ona, że kolagen wytwarza prawidłowe i odpowiednio silne wiązania, które pełnią najważniejszą rolę w prawidłowej budowie potrójnej helisy. Witamina C jest silnym antyoksydantem i redukuje zniszczenia skóry wywołane stresem oksydacyjnym. Tylko suplementy kolagenowe zawierające w swoim składzie witaminę C gwarantują satysfakcjonujące efekty.


© 2017 NOBLE MEDICA | All rights reserved | PrestaPremium